Dochodzenie kliniczne w XVIII wieku

Powołując się na listy artykułów Boylston (wydanie z 25 kwietnia) przypomina nam, że badania kliniczne trwają od dawna i że są one dostępne dla wszystkich, a on cytuje wkład Williama Watsona w zrozumienie ospy prawdziwej w 1767 r. Jako prawdopodobnie pierwszego. Ale proponuję Jamesa Linda Traktat o szkorbacie, opublikowany w roku 1753, jako jeszcze wcześniejszy raport z badania klinicznego. Był prosty i kontrolowany i nie był obciążony wartościami P, tablicami przeglądowymi ani innymi przeszkodami współczesnej nauki. Dwie pomarańcze i jedna cytryna Linda uratowały życie na jego statku i wkrótce uratowały życie na całym świecie. Donosi:
20 maja 1747 roku wziąłem dwunastu pacjentów w szkorbucie na pokładzie Salisbury na morzu. Ich przypadki były tak podobne, jak mogłem je mieć. . . i miał jedną dietę wspólną dla wszystkich. Dwa z nich zostały zamówione po każdej kwarcie dziennie. Dwaj inni brali trzy razy na dobę 25 żwaczy witamiolu [kwasu siarkowego]. . . . Dwóch innych brało dwie łyżki octu trzy razy dziennie. . . . Dwóch najgorszych pacjentów. . . zostały zanurzone w wodzie morskiej. Z tego wypili pół kufla każdego dnia. . . . Dwaj pozostali pacjenci brali gałkę muszkatołową trzy razy dziennie w trybie elektruray czosnku, gorczycy, rad. raphan, balsam z Peru i mirra gumowa. . . . Konsekwencją było to, że najbardziej nagłe i widoczne dobre efekty były postrzegane przez użycie pomarańczy i cytryn, jednego z tych, którzy wzięli je pod koniec sześciu dni, pasują do czterech [sic] cła.2
Frank J. Lepreau, MD
74 Old Harbor Rd., Westport, MA 02790
2 Referencje1. Boylston AW. Badania kliniczne ospy w 1767 r. N Engl J Med 2002; 346: 1326-1328
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Lind J. Traktat o szkorbielu: w trzech częściach, zawierający badanie natury, przyczyn i wyleczenia tej choroby: wraz z krytycznym i chronologicznym spojrzeniem na to, co zostało opublikowane na ten temat. Londyn: A. Millar, 1753.
Google Scholar
Odpowiedź
Dr Boylston odpowiada:
Do redakcji: Dr. Lepreau woli Linda; Wolę Watsona, z powodów opisanych w ostatnim akapicie mojego artykułu. Lind wyraźnie rozumiał zasady kontrolowanych prób, podobnie jak przed nim Boylston i Jurin. Niestety, Royal Navy, pracodawca Linda, nie docenił znaczenia swoich odkryć. Suplementy cytrusowe nie stały się obowiązkowe na statkach Jego Królewskiej Mości do 1795 roku.
Arthur W. Boylston, MD
University of Leeds, Leeds LS9 7TF, Wielka Brytania
[email protected] com
Powołanie się na artykuł (1) Listy
Zamknij listy
[hasła pokrewne: kserofity, hipnotyczny sen, ile zarabia stomatolog ]
[patrz też: schodząca skóra z dłoni, rodzaje sciegow, przychodnia skarbka z gór ]