Popcorn mikrofalowy – uszkodzenie oka spowodowane przez Steam

Wiele gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych używa obecnie kuchenki mikrofalowe do gotowania i przygotowywania różnych produktów spożywczych. Jednostki te mogą przegrzewać produkty spożywcze w stosunkowo krótkim czasie. Twórcy popcornu mikrofalowego sprzedają swoje produkty w jednorazowych papierowych torebkach, które utrzymują ciepło i umożliwiają olejowi osiągnięcie temperatur wystarczająco wysokich, by popłynęły ziarnami. Jeśli te torby zostaną otwarte zbyt szybko, uwalniają gwałtowny ruch pary, który może spowodować oparzenia narażonych obszarów ciała. Zgłaszamy trzy przypadki oparzeń rogówki z powodu pary z popcornu mikrofalowego. Jeden z autorów był trzecim z tych pacjentów.
Pierwszym pacjentem był 29-letni mężczyzna, który przez zalecany czas wrzucił kukurydzę do kuchenki mikrofalowej, a następnie z niecierpliwością otworzył torbę, sprawdzając, czy wszystkie jądra pękły. Strumień pary zetknął się z jego prawym okiem. Godzinę później przedstawił na oddziale ratunkowym zgłaszanie pogorszenia widzenia i ostry ból w prawym oku. Miał 90 procentowe ścieranie rogówki. Podczas badania nabłonek rogówki był zasadniczo oparzony i biały. W końcu zniknęło. Ostrość wzroku pacjenta w zajętym oku wynosiła 20/50. Oko łatano przez pięć dni i leczono maściami antybiotykowymi; w końcu odzyskała wizję 20/20. Pacjent miał nawracającą erozję około dwa miesiące później, który również wyleczył po leczeniu.
Drugą pacjentką była 18-letnia kobieta, która w odpowiednim czasie wyłapała kukurydzę w kuchence mikrofalowej i postanowiła zajrzeć do torby, otwierając ją. Uderzenie pary uderzyło w jej lewe oko i okolice okolicy oczodołu, powodując 25% oparzenia rogówki i oparzenia pierwszego stopnia powiek. Ostrość wzroku pacjenta w zajętym oku wynosiła 20/50. Oko wymagało dwóch dni łatania, a pacjent w końcu odzyskał wzrok 20/20.
Trzecim pacjentem był 35-letni mężczyzna, który miał powierzchowne punkcikowe barwienie rogówek obu oczu po otwarciu worka popcornu gotowanego w kuchence mikrofalowej. Nie wymagał leczenia, a objawy podrażnienia ustąpiły następnego dnia.
Pacjenci ci nie pamiętali ostrzeżeń na opakowaniu popcornu, dotyczących potencjalnego zagrożenia dla oczu. Przeanalizowaliśmy wiele popularnych marek i potwierdziliśmy te ustalenia. W rzeczywistości było dość trudno znaleźć jakiekolwiek ostrzeżenie na temat zawartości ekstraktu w torbie i możliwości odniesienia obrażeń.
Wraz ze wzrostem wykorzystania mikrofalówek w Stanach Zjednoczonych, widzimy wprowadzenie wielu nowych produktów do mikrofali dla konsumentów. Producenci tych produktów muszą wziąć odpowiedzialność za odpowiednie ostrzeżenia dotyczące przygotowania produktów.
Patrick A. DeRespinis, MD
Larry P. Frohman, MD
University of Medicine and Dentistry of New Jersey, Newark, NJ 07107
(2)
[więcej w: pień płucny, wulwodynia, polmed zaspa ]