The Cure: A History of Cancer and Politics from the Annals of the Cold War

Książka ta ujawnia mroczne środowisko naukowe i polityczne rosyjskiej medycyny przed i po II wojnie światowej, nieznane historykom nauki z powodu ściśle tajnej klasyfikacji. Sowieckie imperium utrzymywało szeroką sieć instytutów badawczych należących do różnych instytucji naukowych. Wiele laboratoriów w tych instytucjach zatrudniało utalentowanych i wykwalifikowanych badaczy. Jednak wysoce upolitycznione i biurokratyczne zarządzanie i tajemnica stanowiły poważną przeszkodę dla postępu naukowego w epoce Józefa Stalina. Nauki biologiczne były zdominowane przez faworyta establishmentu politycznego, agronoma Trofima Denisowicza Łysenko, który popierał marksistowską teorię dziedziczności. Wielu uznanych badaczy było prześladowanych, ponieważ odrzucili tę teorię. Ta książka przedstawia interesującą i fascynującą relację o powstaniu i upadku sowieckiej pary, która prowadziła eksperymenty medyczne w najtrudniejszym okresie autorytarnego i tajnego społeczeństwa sowieckiego. Historia rozpoczyna się w 1931 r., Kiedy Roskin i Exemplarskaya, pracując w Moskwie, opublikowali badania na temat południowoamerykańskiego pasożyta Trypanosoma cruzi, czynnika sprawczego śmiertelnej choroby Chagasa. Odkryli, że pasożyt ma wyraźne działanie przeciwnowotworowe u zwierząt z nowotworem. Odkrycie to skłoniło Roskina do spekulacji na temat nowej strategii leczenia raka ze składnikiem lub składnikami wyizolowanymi z pasożyta. Grigorij Roskin wraz z Niną Kliueva, jego żoną, która dołączyła do jego projektu później, realizowała ten cel przez ponad dwie dekady, z kontrowersyjnymi rezultatami.
Po dołączeniu do projektu Roskina, Kliueva przejęła rozwój nowych strategii badawczych. Mając polityczne ambicje, udało jej się zwrócić uwagę sowieckiego przywództwa politycznego. Wkrótce stała się graczem w systemie politycznym, zyskując w ten sposób uznanie i, co najważniejsze, fundusze na prowadzone przez nią badania. Roskin i Kliueva stali się celebrytami radzieckich nauk medycznych; zenit ich kariery przyszedł w erze zimnej wojny po zakończeniu II wojny światowej. Kliueva uzyskała dostęp do najwyższych radzieckich elit, w tym do Przywódcy i Nauczyciela, Wielkiego Stalina . Para otrzymała najwyższe odznaczenie radzieckiej nauki, nagrodę Stalina. Rozgłos przyniósł nieograniczone zasoby dla ich badań nad przeciwnowotworowym preparatem KR wyizolowanym z pasożyta.
Jednak kiedy KR został przekazany naukowcom w Stanach Zjednoczonych do testów, nieoczekiwane były konsekwencje. Transfer został zatwierdzony, ale przywództwo polityczne postanowiło wykorzystać tę sprawę do zastraszenia radzieckich naukowców, aby nie udostępniać ich wiedzy obcokrajowcom. Korzystając z mediów, przywódcy rozpoczęli kampanię propagandową na temat radzieckiego patriotyzmu naukowców i amerykańskich szpiegów , z którymi mogą się spotkać. Znany radziecki pisarz i znany reżyser filmu zostali zachęceni do napisania powieści i wydania filmu o patriotyzmie sowieckich naukowców walczących o zdobycie zagranicznych naukowców. Słynny naukowiec Parin, który był mediatorem przekazującym KR Amerykanom, został oskarżony o szpiegostwo i więzienie. Roskin i Kliueva otrzymali naganę, a ich rozgłos (ale nie ich badania) został tymczasowo wstrzymany
[patrz też: perycykl, rodzaje sciegow, porady krawieckie ]
[patrz też: pień płucny, urojenia prześladowcze, szpital sw rafala ]